Duben 2010

antisect

23. dubna 2010 v 18:48 | -M- |  rozhovory
Rozhovor pochází ze starého anglického fanzinu Pain in full nr. 1. a je z roku 1983.

Jaká je současná sestava?
Současný line-up je Pete: kytara/ John: basa/ Pete: bubny/ Pete zpěv/ Caroline: zpěv.

Jak dlouho už hrajete?
Existujeme teď už asi ztřetím rokem a změny v sestavě se udály toto léto.

Proč hrajete za ne víc než 1.50 libry a k tomu na nekomerčních místech?
Nepotřebujeme dostávat za vstup víc než libru padesát k pokrytí našich nákladů, takže za víc nehrajeme. Chtít víc by byla chamtivost. Jiné kapely občas hrávají za vyšší částky, protože se upsaly labelům a jsou pod smlouvou k tomu aby hrály koncerty - my nemáme tento problém. Hráli jsme na komerčních místech, ale jen když jsme si koncerty neorganizovali sami. Zkoušíme zůstatk mimo obvyklý řetězec, to je ten důvod, proč hráváme na nekomerčních místech.

Proč vydáváte rovnou přímo album - bez žádných singlů - udělali jste dobře?
Chceme vydělat tolik peněz kolik jen bude možné!! Ne, doopravdy celá ta věc začla jako 7", pak se rozrostla ve 12" a když jsme zkončili, rozrostla se v album.

Proč jsou na albu vály jako Midsummer night s dream?
To nebyl nějaký velký záměr - Midsummer nights dream byla práce na deset minut. Pronajali jsme si zvony a věci použité v ostatních válech a pak jsme měli nějaký volný čas ve studiu, tak jsme jen tak jamovali a vznikl Midsummer nights dream.

Jak jste se dostali k italskému turné?
Existuje italský týpek (Lucianno?), který přišel na naše koncerety a cestuje mezi UK a Itálií. Tak jsme to zařídili. Plán je, že italští organizátoři nám pošlou cesťák, takže tam budeme moct jet. Potom na to vyděláme zpátky, když tam budeme. Hodláme tam jet mezi 11. listopadem na asi 3 týdny, ale pořád čekáme až mezitím dorazí peníze na cestu.

Reflektuje váš životní styl nějakým způsobem představy vyjádřené na albu?
To je zkurveně těžká otázka! Doopravdy na ni neumím odpovědět, protože jsme v kapele doopravdy individuality a jsem nerad škatulkován. Jsou tu rozdílné úrovně pro rozdílné lidi a pro nás to platí víc, než pro kohokoliv jiného. Všichni žijeme tak, jak si myslíme, že je pro nás správné - neexistuježádný plán pro členy kapely, který by ukazoval jak mají žít. Je to individuální volba. Album ukazuje způsob jak věci cítíme, ale to, co si z toho ostatní berou je odlišné.

Nějaké desky/kazety v nejbližší době?
Máme spoustu nového materiálu a chceme ho dát na desku, ale nejsme si jistí kdy toho budeme schopní. Novější materiál je nepatrně odlišný od alba, jak hudebně, tak textově. Textová stránku zkoušíme udělat konstruktivnější než na LP. A hudebně si myslím, že jsme pokročili od alba a je to různorodější.

Co si myslíte o stavu punku v UK/světě?
Odloučili jsme se od nálepky punk. Nemáme mnoho společného s většinou punkových kapel. Rádi bysme hráli s trochu rozdílnými typy kapel a propojili se s odlišným publikem.

Myslíte že vaše poselství nachází odezvu? Jsou texty více důležité naž hudba?
Já nevím, jestli nachází odezvu nebo ne, to je těžko posoudit. Nechceme se zaseknout v kruhu zkoušení dostávat naše texty lidem a zároveň nebýt schopní se nadchnout a dělat jiné věci. Prostě doufáme, že lidé se budou zajímat o naši hudbu na koncertech, přečtou si o čem jsou texty na albu, a pak doufejme začnou přispívat k tomu aby se něco změnilo. Hudba má na to být užiteční, protože cesta, jak se lidé začnou zajímat je skrz koncerty. A na koncertě, zatímco jsme tu hlavně kvůli tomu, abychom předali naše pocity/postoje přes hudbu, my osobně máme rádi, když se obecenstvo baví. Takže hudba může být užitečná k přitahování lidí. Není potřeba je poučovat - jestli je zaujme hudba, povede to k dalším věcem.

Neměli jste už někdy pocit, že jen mlátíte hlavou proti kamenné zdi?
Jsme frustrovaní, protože nevidíme, že by se lidé měnili. Víme, že lidé jsou schopní se změnit, kapela se změnila, tak i oni mohou. Ale rozumíme, proč to lidé nechtějí slyšet. Vypadá to to mnohem jednoduššeji, zapadnout do drážky, kterou pro tebe má společnost nachystanou a nepřemýšlet o sporných otázkách a brát ohled na další lidi. Ale když už jednou zkusíš se změnit, uvědomíš si, že to není o moc těžší, myslet sám za sebe a máš mnohem větší klid duše. Všechno, co můžeme doopravdy udělat je doufat, že se lidé postupně učit a přemýšlet o sobě, dosáhnou svých vlastních rozhodnutí ohledně problémů.

RÁKOSI 7“ep

20. dubna 2010 v 15:51 | -M- |  recenze
RÁKOSI 7"ep
Možná nejobskurnější věc, co kdy Lengua armada, běžně se specializující na americký hardcore, hraný hispánskými přistěhovalci, vydal. Kapela je z Maďarska, nikdy jsem o ní neslyšel a ani jsem neslyšel nikoho, kdo by je někdy slyšel. Mají jméno podle nějakého (podle grafiky soudím) komančského politika. Podstatné však je to, že to zní až překvapivě dobře, teď by se možná trochu blbě chtělo napsat - na maďarskou kapelu, ale ono je to fakt, že jsem z Hungárie moc podobných kapel neslyšel. Takový zdravě naštvaný hardcore punk, nijak extrémní, po thrashi ani crustu ani památky, ale je to nářez. Trochu garážový zvuk jakoby a dobré, lehce bizardní texty a asi deset vsuvek nejspíš z nějakých maďarských filmů. Krkolomná maďarština připomíná estonštinu a vůbec celá hudba je tak trochu dřevní, pohoda.
Luta armada

trhavina č. 3

20. dubna 2010 v 15:43 | -M- |  recenze
Trhavina č.3 fanzin
Nová Trhavina - wunderbar! Hned, co mi přišel balík, jsa zcela nadržen zakoupil jsem lahváč značky Braník, usedl jsem na lavičku prozářenou jarním sluncem a s nekonečnými zástupy paneláků v pozadí jsem se vydal hledat záchvěvy kontrakultury spodních proudů, které pan autor Inyciátor hledá ve všech možných i nemožných koutech tvořivé činnosti. Proto tu vedle punkových kapel narazíte na recenze ne až tak obvyklé litaratury, profily umělců, články o protestních médiích v USA se stídají s anketou hardcore na okraji - punk na vesnici. Mrtě inspirativních věcí, rozhovorů i článků. Jako plus hodnotím jednoznačně recenze na desky, trochu zklamaný jsem byl z téma čísla - Hardcore na okraji, teda ono to není moc spravedlivé, protože těch zpovídaných osob je tedy víc než deset, na druhou stranu témata v minulých číslech byla zpracována trochu komplexněji. Plně to ale vyvažují ostatní články, řada z nich se dotýká byznisu v punku a má je na svědomí povícero autorů. Nebudu to tady vyjmenovávat vše, toto výbušné číslo má přes 140 stran a váží skoro půl kila. Rozhovory s Dropdead, After the bombs, lues de funes, Abortion, Havoc, ultima ratio, Samuel, Merzbow, antifašistická akce... kdo si to nepořídí, nebo alespoň nepřečte je debil a ignorant a měl by si jít číst Blesk na hajzl.

LA VOZ 7“ep

19. dubna 2010 v 15:34 | -M- |  recenze
LA VOZ 7"ep
Tradiční punk as fuck s neunávným španělským vokálem, trochu zechovaným, ale ku prospěchu věci. Opět to není nějak zvlášť brutální záležitost, spíš nasraný punk, tři rify a jedem. Celkem 9 kolvrátkových válů sem stihli naflákat tihle chlapíci. Sympatická, ale standartní deska.
Luta armada

RAYOS mi desorden 7“ep

18. dubna 2010 v 15:38 | -M- |  recenze
RAYOS mi desorden 7"ep
Možná nejlepší singl z nejnovější várky do sbírky. Tři vály chytlavého raw punku na modrém vinylu (mám jen já a 99 dalších nešťastníků) a všechny jsou totální hitovky s takovými těmi espaňa melodiemi a sborovými óooó. Narůžovělý obal. Tato banda španělsky mluvících týpků se mi velice zamlouvá, zní to frackovitě, kytara má zvuk ala cirgula a na sítotiskovém obale někdo zapaluje sirkou švába. Punk as fuck!
Luta armada

TUBERCULOSIS 7“ep

17. dubna 2010 v 15:37 | -M- |  recenze
TUBERCULOSIS 7"ep
Opět latino hardcore as fuck, opět banda retardovaně nasraných hispánských punx a opět obsah převyšuje formu. Hudba je vymakaná, možná, že při troše fantazie by se TUBERCULOSIS uchytili i někde na rožnovsku. Zpěvačka je řádně nad věcí a když zařve v posledním válů "ted hayes you motherfucker", začínám si říkat, že hrubý punk produkuje především okraj společnosti a ne vybředlé hovna z MTV, texty jsou jak písek ve tvém vyjeveném ksichtu, tady není nikdo nad věcí. Velké kolečko, rovnou do vašeho jukeboxu!
Luta armada

ILEGAL error de orden 7“ep

17. dubna 2010 v 15:35 | -M- |  recenze
ILEGAL error de orden 7"ep
Opět dost řezavý až rezavý zvuk. Texty stejně jako většina těhle kapel jsou ostře politická a nasraná záležitost. Jinak hudba je opět hrubá, primitivní, žádný rock n roll... na škále bych to trochu řadil k WRETCHED (zpěv, chaos non musica produkce) a LOS CRUDOS. Též černobílý obal lahodí mému oku, mohl by být promakanější i když chápu, že možnosti sítotisku nejsou neomezené. Mě to však k této bandě zcela sedí.
Luta armada